W rocznicę śmierci JE ks. biskupa Oliwera Oravca

Cztery lata temu, 9 lipca 2014 roku zmarł JE ks. biskup Oliwer Oravec, przeciwnik rewolucji modernistycznej Vaticanum secundum. Słowacki duchowny urodził się 31 maja 1941 r. w Liptowskim Mikulaszu w bardzo konserwatywnej rodzinie katolickiej. Po II wojnie światowej, jego rodzina przeniosła się do Preszowa, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum.Po ukończeniu studiów ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Pawła Józefa Šafárika w Koszycach. Jako młody stomatolog w połowie lat sześćdziesiątych skontaktował się z biskupem Feliksem Marią Davidkiem, który potajemnie wyświęcił go w Brnie 18 lutego 1968 r. na katolickiego kapłana.

W 1979 r. wyemigrował do Włoch, a następnie do Kanady. Był przez pewien czas członkiem Towarzystwa Jezusowego. Ze względu na swój konserwatyzm nie mógł realizować postępowych praktyk jezuitów, co doprowadziło go do odejścia z zakonu i współpracy ze zwolennikami Bractwa św. Piusa X. Po około dwóch latach współpracy z FSSPX rozpoczął współpracę z JE ks. biskupem Robertem Fidelisem McKenną OP i duchownymi z nim związanymi. Przyjął wtedy stanowisko teologiczne sedewakantyzmu. 21 października 1988 r. w Monroe został konsekrowany na biskupa przez biskupa McKennę.

W roku 1990 bp Oliver Oravec powrócił do Czechosłowacji, gdzie rozwijał swój apostolat. W Czechach prowadził dwie tradycjonalistyczne grupy w Jablońcu nad Nysą i Pradze założone przez doktora teologii Ottona Katzera. Pracował na Słowacji w Preszowie i Popradzie. Był także duszpasterzem katolików w Polsce. W czerwcu 2006 roku, podczas wizyty duszpasterskiej w Krakowie, udzielił polskim wiernym Sakramentu Bierzmowania. Zdecydowanie odrzucał błędy Soboru Watykańskiego II jak wolność religijną i ekumenizm, oraz ważność wszystkich sakramentów udzielanych w formie zatwierdzonej przez Pawła VI. Twierdził, że po śmierci papieża Piusa XII urząd papieski jest opuszczony. Biskup Oravec wywarł niewątpliwie ogromny wpływ na kształtujące się środowisko polskich sedewakantystów.

Pochowany został 18 lipca na cmentarzu miejskim w Preszowie na Słowacji.

Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei. Requiescat in pace. Amen.

Opracował G. G. M.

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s