Św. Piusa X

Papież Pius X był protektorem katolików integralnych dlatego, że byli oni najwierniejszymi wykonawcami poleceń Papieża. Wyraźnie opowiedział się za tą tendencją w przemówieniu podczas konsystorza kardynalskiego 27 maja 1914 r., ostatniego w swym życiu. Niestety, prawie wszyscy mianowani wówczas kardynałowie należeli do frakcji liberalnej i postępowej, która stopniowo, w następnych dekadach, doprowadziła do stanu, w jakim znajdował się Kościół w chwili śmierci Piusa XII i przededniu Soboru Watykańskiego II.

Właściwym jednak kursem była i jest, jesteśmy do tego święcie przekonani, droga katolicyzmu nieustępliwego czyli integralnego. Dlatego też Stowarzyszenie im. Ks. Zygmunta Goliana obrało sobie za szczególnego swego Patrona, obok Matki Bożej Jasnogórskiej, tego Papieża, który pragnąc odnowić wszystko w Chrystusie rozpoczął to dzieło od podkreślenia pierwszeństwa wiary wyznawanej i praktykowanej integralnie nad wszystkimi innymi dobrami tej ziemi.

Swe oddanie św. Piusowi X ponawiamy słowami modlitwy kończącej przemówienie kanonizacyjne dokonane przez Ojca św. Piusa XII:

O święty Piusie X, chwało kapłaństwa, blasku i ozdobo ludu chrześcijańskiego; Ty, w którym pokora zdaje się bratać z wielkością, surowość z łagodnością, prosta pobożność z głęboką doktryną; Ty, Papieżu Eucharystii i katechizmu, integralnej wiary i nieustraszonej stanowczości, skieruj swój wzrok na Kościół święty, który tak miłowałeś i któremu poświęciłeś najcenniejsze skarby, które złożyła w Twojej duszy hojna ręka boskiej Dobroci, uzyskaj dla niego bezpieczeństwo i stałość, pośrodku trudności i prześladowań naszych czasów; wesprzyj tę biedną ludzkość, której cierpienia tak głęboko Cię dotykały, że w końcu zatrzymały bicie Twojego wielkiego serca; spraw, aby w tym niespokojnym świecie zwyciężył ten pokój, który musi być harmonią między narodami, braterską zgodą i szczerą współpracą między klasami społecznymi, miłością między ludźmi, tak by w ten sposób niepokoje, które pochłaniały Twoje życie apostolskie, stały się za twoim wstawiennictwem szczęśliwą rzeczywistością, ku chwale Naszego Pana Jezusa Chrystusa, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje na wieki wieków. Amen.

Sancte Pie X, ora pro nobis!

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s