U podstaw ideologii pewnych narodowo-radykalnych „integralnie katolickich” aktywistów (Wprowadzenie)

Czy myśl i dzieło takich jak Codreanu lub Degrelle mogą stanowić jakąkolwiek inspirację dla katolika, tym bardziej integralnego?

Zgodnie z obietnicą „Myśl Katolicka” podejmuje się omówienia niektórych postaci dobrze znanych w kręgach nacjonalistycznych, zwłaszcza narodowo-rewolucyjnych. Chodzi głównie o te nazwiska, które ponadto stają się coraz bardziej rozpoznawalne także i w środowiskach określających się jako katolickie i „tradycjonalistyczne”. Jest to zasługą autorów kilku stron internetowych, którzy postawili sobie za cel połączenie ideologii przedwojennych ruchów narodowo-rewolucyjnych z działalnością katolicką. Nas w tym gronie interesują przede wszystkim twórcy Ruchu Christus Rex (Prezes T. Jazłowski) oraz strony Tenete Traditiones (Red. Nacz. M. Mikłaszewski), którzy z powodu zadeklarowanego sedewakantyzmu niejako należą do naszego obozu, tym bardziej że od ubiegłego roku podają się za przedstawicieli „katolicyzmu integralnego” (!!!).

Obaj od kilku lat promują postać Corneliu Zelea Codreanu, przywódcy rumuńskiego Legionu Michała Archanioła, czego ostatnim przejawem był artykuł zamieszczony na stronie Tenete Traditiones 24 sierpnia 2018 r., w którym założyciel Legionu został nazwany „wysłannikiem Archanioła”:

http://tenetetraditiones.blogspot.com/2018/08/corneliu-zelea-codreanu-wysannik.html

Co więcej, zdjęcie rumuńskiego nacjonalisty widnieje w profilu Red. Nacz. Tenete Traditiones na portalu Facebook, z którego korzysta do rozpowszechniania treści ze swojej strony:

Natomiast Ruch Christus Rex, upamiętniając przywódców ruchów narodowo-rewolucyjnych, nie ograniczył się jedynie do Codreanu. Od początku swego istnienia przez kilka lat w samym nagłówku swej strony ogłaszał się mieszanką katolicyzmu, nacjonalizmu, monarchizmu i rewolucji:

NACJO-MONARCHIZM (Katolicki Integralny Nacjonalizm Rewolucyjny) – jest to idea łącząca w sobie nacjonalizm z ideą monarchistyczną (ideą hierarchiczną) w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążąca do obalenia obecnego Systemu politycznego w sposób rewolucyjny (będąc w rzeczywistości Kontrrewolucją)

Jakiś czas po tym, jak Prezesowi Christus Rex zwrócono uwagę na ten nonsens, ta „wybuchowa” mieszanka została zastąpiona czymś bardziej zgodnym z rozumem. Lecz powoływanie się na różnych rewolucjonistów nie ustało. Wiele z zamieszczonych artykułów zostało poświęconych Leonowi Degrelle’owi, antyklerykalnemu liderowi przedwojennego ruchu reksistowskiego w Belgii, a także Robertowi Larkowskiemu, narodowo-radykalnemu publicyście o bardzo mętnej myśli.

Osoby zaglądające na stronę Christus Rex z pewnością pamiętają powyższe symbole, tj. flagę ruchu reksistowskiego oraz żelazną kratę będącą emblematem Legionu Michała Archanioła. Istotnie, na tej stronie widniały one od samego założenia Ruchu Christus Rex (do współzałożycieli należeli także inni działający publicznie sedewakantyści), którą to nazwę zaczerpnięto właśnie od formacji kierowanej w latach 30. przez Leona Degrelle’a. Prezes Ruchu Christus Rex przypisuje swojej organizacji ogromną rolę w odrodzeniu polskich elit, twierdząc m.in., że właśnie z niej „wyłonią się ludzie, którzy będą przyszłą duchową arystokracją naszego Kraju”. Jednocześnie od samego jej założenia deklaruje, że pragnie czerpać z dorobku ww. ugrupowań nacjonalistycznych. Warto w tym miejscu sięgnąć do wywiadu, którego Prezes Jazłowski udzielił portalowi Myśl Konserwatywna nie tak dawno temu, bo w 2017 r.:

Kim jesteście? Jakie są początki waszej organizacji?

Jesteśmy Katolikami, Monarchistami i Nacjonalistami. Katolikami Tradycyjnymi oraz Nacjonalistami Integralnymi, łączącymi ideę monarchistyczną z myślą narodową pod skrzydłami integralnego Katolicyzmu. W naszym programie i działaniu odwołujemy się do idei przedwojennego CHRISTUS REX Leona Degrelle’a, LEGIONU Św. MICHAŁA ARCHANIOŁA Corneliu Codreanu, FALANGI HISZPAŃSKIEJ José Antonio Primo de Rivery, KARLISTÓW, naszych przedwojennych RUCHÓW NARODOWO-RADYKALNYCH oraz w szczególności AKCJI FRANCUSKIEJ Charlesa Maurrasa oraz myśli przedwojennego polskiego monarchisty Leszka Gembarzewskiego. Monarchizm narodowy rozumiemy jako rządy nowej „ARYSTOKRACJI DUCHA”, która wykształci się w ogniu walki o naszą Ojczyznę i całą chrześcijańską Europę!

(pogrubienia od Redakcji MK)

Na stronie Ruchu Christus Rex Czytelnik nie dowie się, jak to wszystko da się pogodzić z katolicyzmem, katolicką doktryną społeczną i polityczną oraz tomistyczną filozofią polityczną. Dlatego osobom i myśli Codreanu, Degrelle’a, Larkowskiego oraz być może innym źródłom ideologii gliwickich aktywistów zostaną poświęcone odrębne opracowania. Gruntowne zajęcie się tą tematyką zapowiedzieliśmy już w kwietniu bieżącego roku w komunikacie ws. pewnych aktywistów katolickich. Nie będzie to jednak tylko praca „negatywna”, poddająca krytyce błąd i pomieszanie pojęć. Zgodnie z naszym programem (zawartym w pierwszym artykule redakcyjnym), zajmiemy się też w przyszłości wykładaniem katolickiej nauki społecznej, nauczania Kościoła o polityce oraz filozofii politycznej.

Odpowiedzialność za szkody, jakie wywołały w umysłach czytelników treści propagowane przez gliwickich aktywistów, spada również na osoby, które udzieliły im czynnego bądź milczącego poparcia w ciągu ostatnich 5 lat. Nie wiemy, co ma oznaczać zniknięcie owych symboli ze strony Christus Rex przed niespełna dwoma miesiącami (na szczęście wreszcie zniknęła też kominiarka). Natomiast materiały poświęcone wspomnianym ideologom narodowej rewolucji nadal są tam dostępne i nie widać śladów wyrzeczenia się ich spuścizny i błędów, czego wymaga wzięcie odpowiedzialności za bliźnich, którzy trafili lub trafią na stronę tego ugrupowania.

Stowarzyszenie im. Ks. Zygmunta Goliana, którego jednym z celów, obok pracy na polu formacji doktrynalnej, jest wznowienie działalności prasy integralnie katolickiej, nie może pominąć milczeniem sprzeczności, jaka zachodzi między powoływaniem się na katolicyzm w ogóle (a szczególnie katolicyzm integralny) i czerpaniem z tradycji wspomnianych organizacji i ich przywódców. Interesuje nas bowiem punkt widzenia czysto katolicki. Ponadto, podobnie jak pierwotnej „Myśli Katolickiej”, leży nam na sercu także nasz naród polski, tak wiele razy ciężko doświadczony przez próby zaszczepienia w nim obcych i szkodliwych wzorców i form, często rewolucyjnego lub liberalnego pochodzenia. Dlatego niektóre aspekty będą poruszane także z punktu widzenia polskiego w tekstach o poszczególnych źródłach ideologicznych wspomnianych aktywistów.

Redakcja „Myśli Katolickiej”

Oto szczegółowe omówienie inspiracji wspomnianych aktywistów:

Corneliu Zelea Codreanu wzorem dla katolików integralnych?

Następne części później

2 thoughts on “U podstaw ideologii pewnych narodowo-radykalnych „integralnie katolickich” aktywistów (Wprowadzenie)

  1. Co do wspomnianego wyżej Roberta Larkowskiego, to w 2010 lub 2011 r. zasłynął on swoim tekstem „Ariokatolicyzm” opublikowanym na portalu konserwatyzm.pl, który został dość mocno skrytykowany, z pozycji katolickich, w komentarzach na tymże portalu. W 2013 r. Larkowski opublikował ponownie ten tekst na swoim blogu na portalu neon24.pl
    https://larkowski.neon24.pl/post/87408,ariokatolicyzm
    Do dziś pozytywnie odnosi się do tego tekstu Ronald Lasecki, czołowy propagator „tradycjonalizmu integralnego” w Polsce.

    • Do dziś pozytywnie do myśli i słów tego biednego człowieka odnoszą się różni ludzie, nawet niektórzy tradycjonaliści…
      Straszny miał w głowie mętlik ten człowiek.

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s