W rocznicę śmierci JE ks. bpa Roberta Fidelisa McKenny OP

J. Eks. ks. bp Robert Fidelis McKenna (ur. 8 lipca 1927 r.) w 1958 roku został wyświęcony w zakonie dominikańskim na kapłana przez kardynała Cicognianiego.

Wkrótce po Soborze Watykańskim II o. Robert odciął się od Novus Ordo, które rozpanoszyło się także w zakonie kaznodziejskim i pozostając wciąż zakonnikiem dominikańskim postanowił wspólnie z ks. Franciszkiem Fentonem założyć Prawowierny Ruch Rzymsko-Katolicki (Orthodox Roman Catholic Movement, w skrócie ORCM). Było to stowarzyszenie zrzeszające katolickich duchownych.

Od 1972 roku, gdy ORCM zakupił od metodystów zbór i przebudował go na katolicką kaplicę, ojciec (a po sakrze biskup) Robert McKenna pełnił obowiązki „proboszcza” kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Monroe, w stanie Connecticut, w Stanach Zjednoczonych. Przy kaplicy działa bardzo prężna „parafia” oraz szkoła podstawowa i liceum.

Dwaj dominikanie: nowokonsekrowany bp McKenna z konsekratorem, bpem Guérard des Lauriers

22 sierpnia 1986 roku w Raveau, we Francji, o. Robert został konsekrowany na biskupa przez J. Eks. o. bpa Guérard des Lauriers, francuskiego dominikanina i jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. Warto również wspomnieć, że biskup McKenna był znanym w Stanach Zjednoczonych egzorcystą, między innymi, dlatego że na kanwie dwóch odprawionych przezeń egzorcyzmów nakręcono film pod tytułem „The Haunted”.

W 2011 roku zastąpił Jego Ekscelencję jego wikary, o. Adan Rodriguez ze Zgromadzenia Sług Jezusa i Maryi (zgromadzenie założone przez bpa Andrzeja Morello), a biskup McKenna przeniósł się do stanu Michigan na zasłużony odpoczynek.

Ks. bp Robert Fidelis McKenna zmarł 16 grudnia 2015 roku, w wieku 88 lat. Był ostatnim dominikańskim biskupem na świecie. W sercach wiernych pozostawił po sobie wdzięczne wspomnienia kapłana gorliwego o zbawienie dusz.

Requiem aeternam dona ei Domine. Et lux perpetua luceat ei.

Requiescat in pace. Amen.

C.D.

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s