Quamquam pluries – encyklika Papieża Leona XIII o opiece św. Józefa

Któż nam opowie o wielkości św. Józefa? Chcę powiedzieć raczej o wielkościach tego człowieka tak świętego, że zajmował miejsce Ojca przedwiecznego wobec Syna Bożego, tak świętego, że otrzymał misję chronienia i dbania o to, by swój blask roztaczał skarb skarbów Bożych, arcydzieło Jego stworzenia, pełnia Jego łaski: najświętsza Dziewica Maryja; tak świętego, że sprawuje przemożną opiekę nad mistyczną Oblubienicą Jezusa Chrystusa, Kościołem katolickim – który jest tu na ziemi rzymski i wojujący, który oczekuje od nas wytrwałych modlitw i wielkodusznych ofiar.

Do tego bowiem wzywa nas święty Józef. Chce wyprowadzić nas z tego egoizmu, z powodu którego nasze życie, za naszą sprawą, kręci się wokół nas samych. Chce, byśmy oddali nasze serce modlitwie, naszą inteligencję doktrynie, naszą wolę czystości intencji, nasze ciało na służbę Bogu: to wszystko dla Kościoła, którego jest opiekunem, aby blask Kościoła katolickiego, jego wiary i jego sakramentów ukazałasię ludziom – dla chwały Bożej i zbawienia tak wielu pogubionych nieszczęśników, zatopionych w duchu świata, związanych przyzwyczajeniem do grzechu i złością demonów. Święty Józefie, tak wielki, tak dobry, przyjdź nam z pomocą!

Aby rozjaśnić i podtrzymać nasze nabożeństwo do świętego Józefa oto tekst encykliki Leona XIII Quamquam pluries z 15 sierpnia 1889 r., po której znajduje się łaciński tekst „modlitwy do świętego Józefa”, ułożonej z tej okazji.

Tłumaczył z języka francuskiego E.O. Źródło: „Quicumque” (blog ks. Belmont).

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s