Ośrodek Myśli im. Ks. Pawła de Tötha

Niedawno temu powstał we Włoszech kolejny Ośrodek Myśli inspirujący się myślą i działaniem katolików integralnych, a konkretnie w tym przypadku chodzi o włoskiego kapłana węgierskiego pochodzenia: ks. Pawła de Tötha. Niezmiernie nas to cieszy, bowiem widać, że we Włoszech katolicyzm wyznawany i praktykowany integralnie, doktryna katolicka oraz wierność papiestwu cieszą się zainteresowaniem katolików.

Redakcja „Myśli Katolickiej”

Kim jesteśmy

Analogicznie do podobnych inicjatyw (O.M. Józefa Federiciego w Rimini, O.M. Dawida Albertario w Mediolanie i O.M. Jakuba Margottiego w Turynie) i we współpracy z Instytutem „Mater Boni Consilii”, Ośrodek Myśli im. Ks. Pawła de Töha rodzi się z inspiracji widocznej już w nazwie, tym autentycznie i integralnie katolickim kapłanem: z pewnością jednym z głównych przedstawicieli tak zwanych „katolików integralnych”, którzy całe życie walczyli z modernizmem, demaskując go i atakując w każdej jego formie w różnych okolicznościach życia religijnego i cywilnego, świadomi, że wspomniana herezja (a raczej „ściek wszystkich herezji” według słynnego sformułowania, które wypowiedział odnośnie modernizmu św. Pius X w encyklice Pascendi) nie mogła być lekceważona lub wprost uważana za pokonaną, jak niestety uważała przeważająca większość ówczesnych katolików, pozwalając w ten sposób na to, by przetrwała i wszędzie się rozpowszechniła.

Już wiek minął od początku tej strasznej walki, której walecznie podjął się ks. de Töth na łamach pisma „Wiara i rozum” („Fede e Ragione”), założonego i kierowanego przezeń (którego pierwszy numer pojawił się w grudniu 1919 r.) i chcemy raz jeszcze ze słów samego ks. Pawła wyczytać wskazówki, plany i nauczanie, które, jesteśmy tego przeświadczeni, pomogą również dziś tym katolikom, którzy chcą nimi pozostać, być w zgodzie z Wiarą bez porzucenia Rozumu:

„PISMO NASZE POWSTAJE PO TO, ABY BRONIĆ INTEGRALNOŚCI DOKTRYNY KATOLICKIEJ I W TYM ŚCISŁYM CELU, BY TA WŁAŚNIE DOKTRYNA STAŁA SIĘ Z POWROTEM I ZOSTAŁA UCZYNIONA NAJWYŻSZĄ NORMĄ WSZYSTKICH PRZEJAWÓW MYŚLI I ŻYCIA KATOLIKÓW”.

„«Wiara i rozum»powstaje nie tylko po to, aby przypomnieć i potwierdzić to, co w tych różnych wymienionych punktach naucza i nakłada doktryna katolicka, doktryna Kościoła, ale po to także, aby być punktem zbiorczym tych katolików, kapłanów i świeckich, którzy chcą połączyć się z nami, aby działalnością szczerą i odważną przeciwstawić się najazdowi zgubnych zasad liberalizmu, naturalizmu laicyzmu, które zagrażają zduszeniem wszelkiej naszej działalności”.

„Jesteśmy przede wszystkim po prostu i integralnie katolikami w tym znaczeniu, że uznajemy pełne prawo doktryny, dyscypliny i rozporządzeń Kościoła nie tylko nad jednostkami w sprawach ściśle religijnych, ale także nad społecznością i odnośnie do wszelkiej sprawy mieszanej, czyli takiej, która nawet pośrednio dotyka Wiary i moralności”.

„Mamy nadzieję, iż nasza odezwa znajdzie szeroki konsensus i odzew wśród naszych braci katolików, którzy rozumieją, jak my, powagę chwili obecnej, i którzy pragną owej odnowy chrześcijańskiej, która jedyna będzie mogła zaprowadzić w naszej społeczności pokój. Zatem do dzieła!”.

Niniejszy Ośrodek Myśli stawia sobie jednakże za cel – zwłaszcza w Toskanii, gdzie ks. Paweł de Töth żył co najmniej od marca 1908 r., gdy wezwany przez św. Piusa X został dyrektorem „Jedności katolickiej” („Unità Cattolica”), do 25 grudnia 1965 r., gdy umarł w swej parafii w Maiano – utrzymanie żywej pamięci życia i myśli ks. Pawła de Tötha, troskę o wydanie jego pism czy studiów o jego osobie i jego dziele, organizowanie sympozjów, konferencji czy inicjatyw ku jego pamięci, troskę o jego doczesne szczątki, które spoczywają na cmentarzu w Fiesole i dbanie o jego duszę poprzez modlitwę i Najśw. Ofiarę Mszy. Podsumowując, nasz Ośrodek Myśli pragnie zdać egzamin z tego współzawodnictwa podjętego i zawsze podtrzymywanego przez ks. de Tötha usque ad mortem dla społecznego królowania Pana Naszego Jezusa Chrystusa i dla Kościoła rzymsko-katolickiego założonego przez Niego i żywimy gorącą nadzieję, wzywając wstawiennictwa Apostoła Narodów, byśmy i my, u kresu biegu naszego życia i po stoczeniu dobrej walki, zachowali integralnie WIARĘ, bez której niemożliwe jest podobać się Bogu.

7 marca 2019 r., w rocznicę narodzin ks. Pawła de Tötha i w roku rocznicy założenia „Wiary i rozumu”.

Strona Ośrodka Myśli im. Ks. Pawła de Tötha: https://www.paolodetoth.it.

Tłumaczył z języka włoskiego Wezuwiusz. Źródło: strona Instytutu Matki Dobrej Rady. Krótki biogram ks. de Tötha można przeczytać tutaj. Artykuł wstępny pierwszego numeru „Wiary i rozumu” został przetłumaczony na język polski tutaj i stanowi inspirację również dla (nowej) „Myśli Katolickiej” założonej w ubiegłym roku jako organ Stowarzyszenia im. Ks. Zygmunta Goliana.

Tu można zostawić komentarz.

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s